8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi, Nasıl Ortaya Çıkmıştır

dunya-kadinlar-gunu-resimleri-3Her yıl 8 mart tarihinde kutlanan dünya kadınlar günü nasıl ortaya çıkmıştır ? Hiç düşündünüz mü ? 8 Mart tarihinde kutlanan ve özel bir gün olarak kayıtlara geçen bu önemli gün ile ilgili tarihçesini inceleyeceğzi sizlerle.

Dünya Kadınlar günü Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış olan önemli bir gündür. Her yıl 8 mart tarihinde kutlanır.

8 Mart Dünya kadınlar günü Tarihçe

8 Mart 1857 yılında ABD de bir tekstil fabrikasında işçilerin grev yapması sonucu, polisler işçilere saldırıyor, bunun sonucunda içeride yangın çıkıyor, fabrika içinde hapsolmuş işçiler kendilerini dışarı atmak isterken fabrika önüne kurulmuş barikatlardan bazıları kaçamıyor ve tam 129 kadın işçi yaşamını yitiriyor.

129 kadın işçinin cezane törenine 10 binin üzerinde kişi katılıyor. 1910 tarihinde ise 8 mart’ın dünya kadınlar günü olarak kabul ediliyor.

Ülkemizde ilk kadınlar günü 1921 tarihinde kutlandı, ardından yıllar geçip giderken her yıl kutlanma şekli değişti, kapalı mekanlardan sokaklara taştı ve daha farklı şekilllerde 8 mart dünya kadınlar günü kutlandı, kutlanıyor.

4 Yorum var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir