S – Ş harfi ile başlayan atasözleri ve anlamları

S ve Ş harfi ile başlayan atasözleri ve bu atasözlerinin ne anlama geldiklerini sizlerle bu başlık altından paylaşacağız değerli okurlar, s harfi ile başlayan atasözlerinden elimizde olanları bu sayfadan paylaşıp anlamlarını yazacağız.

Bizim aklımıza gelmeyen sizin bildiğiniz bu sayfada olmayan atasözlerini sizler de paylaşabilirsiniz, atasözü paylaşmak için yazının devamında yer alan yorum alanını kullanınız.

Atasözlerimizi paylaşalım, öğrenmek isteyenlere, çocuklarımız için bir kaynak olsun, bu çok önemli ve değerli atasözlerimizi nesillere aktaralım.

Atasözleri Haritası 

A

B

C-Ç

D

E

F

G-Ğ

H

I-İ

K

L

M

N

O-Ö

P

R

S-Ş

T

U-Ü

V-Y

Z

S ve Ş harfi ile başlayan atasözleri

 Sabır ile koruk helva olur, dut yaprağı atlas : Sabır ile bekleyen bir kişi başarmak istediği her şeyi başarır, zira ekşi koruk sabır edilerek beklendiğinde tatlı üzüm, üzümden de pekmez ve son olarak pekmez de helva olur.

Sakla samanı, gelir zamanı : Günlük hayatımızda ihtiyacımız olmayan şeyler birgün gelir ihtiyacımız olabilir bu yüzden gereksiz görüp atmamak gerekir.

Sel gider kum kalır : Bir olay karşısında önemli olan kalıcı öğelerdir, örnek olarak sel gider kum kalır atasözündeki gibi, gelip geçici olan öğelere önem vermemek gerekir.

Sinek küçüktür ama mide bulandırır : Ufacık bir kötülük ve söz küçük olmasına karşın karşıdaki kişide güvensizlik yaratır ve mide bulandırır.

Sona kalan dona kalır : Her işte ilk önce alan veya ilk önce giden kişi herşeyin iyisini alır, sona kalan kişiye ya hiç kalmaz yada kötüsü kalır.

Su testisi su yolunda kırılır : Hayatı boyunca insan hangi iş için hizmet yapıyorsa o yolda kendini harcar.

Su uyur düşman uyumaz : Düşman her daim fırsat kollar, ancak sesi çıkmayan su için uyuyor ifadesi kullanılır.

Şeriatın kestiği parmak acımaz : Kanunlar karşısında kişinin boynu incedir, kanun ne derse ona uyulur.

4 Yorum var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir