Televizyonun Yararları, Zararları ve Doğru Kullanımı

Televizyonun Yararları, Zararları ve Doğru Kullanımı

Günümüzün sorunlarından ve yaşantımızı en çok etkileyen kitle iletişim araçlarından biri de televizyondur. Televizyonun hem yararları hem zararları vardır. Önemli olan bireylerin bunun farkında olarak televizyonu kullanmaktır.

Hemen hemen herkesin evinde bulunun televizyon bize ne kadar hoş, eğlenceli vakitler geçirtse de zararlarını görmezden gelemeyiz. Peki, farkında olamadığımız ve bilmediğimiz bu zararlar nelerdir: televizyon izlerken insanlar fark etmeden saatlerini harcayabiliyor ve haliyle daha güzel değerlendirebilecek vakitler boşa harcanmış oluyor, insanların sosyalleşmesini, bireyselleşmesini engelleyebilir, bazı programların seviye değeri kültüre kadar da etkiler.

tüplü televizyon
tüplü televizyon

Televizyon okuma gereksinimi azaltarak, insanların hayal dünyasını da istediği gibi etkilemektedir. Sağlık hayatınızdan tutun sosyal hayata kadar hatta kültürümüze kadar, özellikle çocuklar üzerindeki etkisine birçok örnek sayılabilir. Doğru ve ölçülü kullanımında televizyonun yararları da mevcuttur: Tüm ülkede ki hatta Dünya’da ki gelişmelerden haberdar olabiliyoruz. Ölçülü programlar sayesinde günlük enerji ihtiyacımızı giderebiliriz. Kültür programları sayesinde kültürümüzü artırabiliriz. Yine doğru bir şekilde kullanımda çocukların gelişiminde olumlu etkisi olabilir.

Bir yorum var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir