U – Ü harfi ile başlayan atasözleri ve anlamları

U ve Ü harfi ile başlayan atasözleri ve atasözlerin anlamları ile ilgili bilgileri bu sayfadan bulabilirsiniz, tarihimize ayna tutan birbirinden önemli atasözlerini buradan bulabilirsiniz değerli okurlar.

U ve Ü harfi ile ilgili detaylı bir şekilde atasözleri ve atasözlerinin anlamlarını bu başlık altından öğrenebilirsiniz.

Halk arasında en çok ve sık kullanılan u ve ü harfinden atasözleri burada. Sizler de bu sayfada olmayann atasözlerini yorum alanından yazabilir ve paylaşabilirsiniz, böylece atasözlerimizi genç kuşaklara aktarabilmemizde fayda sağlamış olursunuz.

Atasözleri Haritası 

A

B

C-Ç

D

E

F

G-Ğ

H

I-İ

K

L

M

N

O-Ö

P

R

S-Ş

T

U-Ü

V-Y

Z

U ve Ü harfi ile başlayan atasözleri

Ummadığın baş taş yarar : Hiçbir iş yapmaz ve işe yaramaz şeklinde düşünülen bir kişi kendisinden beklenilmeyen işler yapabilir ve birgün çok önemli bir kişi haline gelebilir.

Ucuz etin yahnisi tatsız olur : Daha uygun mal etmek adına ucuz tercih edilen ürünlerden istenilen ve beklenilen sonuç alınmaz böylece verilen para boşa gitmiş olur.

Ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti : Normalden ucuz olan herşeyde mutlaka bir dalaverenin olabileceğini anlatan bir atasözüdür, ucuz olan ürünlerde mutlaka ucuza mal etmek adına en ucuz malzeme kullanılmıştır, böylece ucuza mal edilerek tüketiciye daha uygun ancak kalitesiz mal sunulmuştur.

Üzüm üzüme baka baka kararır : İnsan her zaman en yakınında kim varsa ona benzer ve onun huyunu alır.

2 Yorum var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir