Atatürk’ün milli kültüre verdiği önem

Atatürk’ün milli kültüre verdiği önem ile ilgili bilgi, Atatürk milli kültürün devamlılığı için ne yapmıştır.

Türkiye cumhuriyeti devleti kurucusu Mustafa kemal Atatürk de Milli kültürün her alanda açılarak yükselmesini, Türk Cumhuriyeti’nin temel dileği olarak sağlayacağız. sözü ile milli kültürümüze verdiği önemi belirtmiştir.

Atatürk, daha milli mücadele sürecinde iken kültür hazinelerimizin korunmasını amaçlamıştır. Bunun için 1920 yılında Büyük Millet Meclisinin programına, Ankara’da bir kültür müdürlüğü kurulması hükmünün koyulmasını sağlamıştır. Bu müdürlük, kültür eserlerini ve belgeleri toplayıp bunların müze, kütüphane ve arşivlerde korunarak saklanmasını sağlamak ile görevliydi. Atatürk, millî kültürümüzün kökenlerinin araştırılması için Türk Tarih Kurumunu ve kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olan Türkçenin zenginliğinin ortaya çıkarılması için de Türk Dil Kurumunu (1932) kurdurmuştur. Bunun yanında pek çok müzenin açılmasını, arkeolojik çalışmaların yapılmasını sağlamıştır.

Kültürün önemli bir parçası olan sanatın tüm dallarına yakından ilgi göstermiş ve sanatçıları desteklemiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür, diyen Atatürk, tüm vatandaşların milli kültürünü öğrenmesini, onu koruyup geliştirmesini istemiştir.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*