Hava, toprak ve su kirliliğini önlemek için neler yapabiliriz?

Hava, toprak ve su kirliliğini önlemek için neler yapabiliriz?

Günlük hayatımızda yaptığımız bazı şeyler hava kirliliğine neden olabilir, çevreyi kirletebilir ve sonuç olarak çevre kirliliği demek su kirliliği demektir.

Havayı kirlettiğimizde yağmur suları ile birlikte kirli hava toprağa iner, toprak kirlenir ve su kirlenir hava kirliliği demek aynı zamanda su ve toprak kirliliği anlamına da gelmektedir.

Hava, toprak ve su kirliliğini önlemek için duyarlı olmalıyız herşeyden önce, en basitinden en kısa mesafelerde bile araç kullanmamalıyız, toplu taşıma araçlarını tercih etmeliyiz, evlerimizde kullandığımız kimyasalları çöpe atmamalıyız, pilleri çöpe ve doğaya zarar verecek şekilde atmamalıyız. Çevreyi kirletmek toprağı kirletmek demektir bu yüzden dikkat etmeliyiz.

Toprağı kirletecek her türlü unsurdan uzak durmalıyız, havayı kirleten şeyleri yapmamalıyız, dereleri, gölleri ve denizleri kirletmemeliyiz, kirletenleri uyarmalıyız. Bu konuda çevresel çalışmalar yapılmasını desteklemeliyiz.

Çevreci yerine ekolojist olmalıyız ancak ozaman park sorununu çözmek yerine “neden araba kullanıyoruz, araç kullanmamızı gerektirecek durum ne” sorularına cevap bulmaya çalışırız.

YORUM EKLE
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*