Fen Bilgisi

Hayvansal, Bitkisel ve Madensel Besinler Nelerdir ? Nerelerde Bulunur

ansiklopediVücudumuzun yapısında; su, protein, yağ, madensel maddeler, şeker ve nişas­ta ile çok az bir miktarda da vitaminler vardır.

Buna göre, insanların alacağı besin çe­şitleri ve miktarları da yaklaşık olarak belirle­nebilir. Ancak insanların boy ve ağırlıkları­na, yaşlarına ve yaptıkları işlere göre ihti­yaçları olan besin maddeleri değişiktir.

Vücudumuzun ihtiyacı olan bu mad­deleri ise şu kaynaklardan sağlayabiliriz

Hayvansal besinler: Et, yumurta ve süt hayvanlardan elde edilir. Bu tür besin­ler içinde su, proteinler, yağlar, vitaminler ve bir miktar da, madensel tuzlar bulunur,

Bitkisel besinler: Ekmek, sebzeler ve meyveler bitkisel besinlerimizdir. Bu tür besinlerin içinde su, proteinler, yağlar, şe­ker, nişastalar, vitaminler ve madensel maddeler bulunur.

Madensel besinler: Madensel besinler çoğunlukla sofra tuzundan, sudan, sebze­lerden, süt, et ve meyvelerden alınır.

Bu besinlerden proteinler, su ve ma­densel tuzlar, vücutta yapıcı ve onarıcı olarak görev yaparlar. Besinlerin; vücudun büyüyüp gelişmesinde, yaraların ka­panmasında, önemli rolleri vardır. Protein­ler, aynı zamanda önemli bir enerji kay­nağıdır. Bu yüzden büyüme ve gelişme çağında olanların bu tür besinlerden bol­ca almaları gerekir. Et, süt, yumurta, no­hut, mercimek, fasulye gibi yiyecekler protein bakımından oldukça zengindir.

Vücudumuzun, özellikle diş ve kemik gibi sert dokularının çeşitli madensel be­sinlere ihtiyacı vardır. Bu besinler; demir, fosfor, iyot, tuz ve minerallerdir. Çeşitli bit­kilerden ve içtiğimiz sudan sağlanırlar. Bunlar, insan vücudu için en gerekli mad­delerdendir. İnsanlar suyu doğrudan ya da yedikleri çeşitli besinlerden alırlar.

Şeker, nişastalar ve yağlar, vücudumu­za enerji verici besinlerdir. Karbonhidrat­lar da denilen şeker ve nişastaların büyük bir bölümü bitkisel yiyeceklerden sağlanır.

22 Yorum Yazılmış

    1. yahu siz benim en zor günümde yetiştiniz çok teşekkür ederim birçok siteyi geziyorum sabahtan beri tam ödevi yapmamaya karar vermişken rastgele buraya denk geldim çok işime yaradı tekrardan çok çok teşekkür ederim sizler süpersiniz

      1. Çok Güzel Beyaaaaa bayıldım ödevimde çok işime yaradı inşallah yıldızlı pekiyi alırım hocadan.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir