Sosyal Bilgiler

Işık kirliliğinin azaltılması için neler yapılması gerekir

sokak lambasi
sokak lambasi

Işık kirliliğinin azaltılması için neler yapılması gerektiğini araştırınız. Gereksiz yere yapılan aydınlatmalar sonucunda ortaya çıkan ışık kirliliği neticesinde doğanın dengesi bozulmakta pek çok hayvan ışık kirliliği nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Işık kirliliğini azaltırsak eğer bu hayvanların yaşamına olumlu etki yapabileceğimize inanıyorum.

Işık kirliliğini azaltmak için ise ;

-öncelikle binalarımızda veya reklam panolarında kullanılan aydınlatma şeklinin yukarıdan aşağıya doğru yapılmalı,

-Sadece aydınlatmak istediğimiz yol, bina,duvar, pano’ ya ışık verecek şekilde aydınlatma yapmalıyız, aksi halde gereksiz aydıntlatma farklı yerlere sıçrayıp kirlilik oluşturur,

-Güvenlik amacıyla yapılan aydınlatmalarda sürekli ışık saçan değil de, harekete duyarlı sistemler kullanmalıyız.

-Mağazalardaki vitrin aydınlatmalarında insanların yoğun olarak evlerinde bulundukları sürelerde kapatılmalıdır, bunu ayarlayan sistemler kullanılmalıdır.

 

10 Yorum Yazılmış

  1. bunları herkese tavsiye ederim.ve bu siteyi çoğaltmalarını isteriz bu site benim işlerime yardımcı oldu bu siteye herkes için teşekkür ederim.çok iyi bir site olmuş.10*numara 5 yıldız çok sağolun.

  2. çok beğendim herkeze tavsiye ederim. Yani bu kısabilgi .coma uğrayın bu siteyi yapanların ellerine sağlık çok teşkkürler çok mersi yardımcı oldu.Sağol haydi uğramaya başlayın bu site sizi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir