Soru &Cevap

İşsizlik Maaşı Alabilmek İçin Kaç Gün Çalışmış Olmak Gerekir ?

soru-gonderSoru :

özel bir şirkette yaklaşık 2 yıldan beri çalışmaktayım, işyerim bir ay sonra beni işten çıkartacak, işten çıkacğım gün net olarak belli şimdi ben bu işsizlik maaşını alabilir miyim ?

Cevaplandı :

İşsizlik maaşından faydalanmak için öncelikle, işyerinizin sizi çıkarması, yani istifa etmemeniz gerekiyor ( istifa halinde de işsizlik maaşı ödeniyor bazı özel durumlar var ) eğer şartlar böyle ise, ki yazdığınıza göre böyle görünüyor işsizlik maaşından eğer prim gününüzü tamamladıysanız maaş almaya hak kazanırsınız, çalıştığınız süre nekadar fazla ise okadar fazla ay işsizlik maaşı alabilmektesiniz.

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun 50’inci maddesi gereğince, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde;

a) 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

b) 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

c) 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik ödeneği verilir.

1 Yorum Yazılmış

  1. selam benim eşimin 2yıl 8ay sigortası var daha önce sigortası yok eşimi işten çıkarırlar ise işsizlik maaşı alabilirmi? 2011ekim den sgk sıvar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir